Pentru a intra 1 kg de alcool intr-o sticla de 1 litru trebuie ca volumul ocupat de 1 kg de alcool sa fie mai mic sau egal cu 1 litru
Calculam :
densitatea = masa / volum
Volumul = masa / densitate
masa = 1 kg
densitatea = 790 kg / m³
volumul = 1 kg / 790 kg /m³ = 0,001265 m³ = 1,265 dm³ = 1,265 litri
1,265 litri > 1 litru, rezulta ca recipientul cu volum de 1 litru este insuficient.
Raspuns : nu incape !