Răspuns :
Varianta de rezolvare
Este o problemă de diluția concentrației molare a soluției concentrate prin amestecare cu o soluție ce conține aceeași substanță, dar are o concentrație mai mică și un volum mai mare, față de prima.
Datele problemei sunt
Soluție 1 + Soluție 2 = Soluție 3
substanța dizolvată este NaCl în cele trei soluții
↓ ↓ ↓
Vs1=300mL + Vs2=500mL ⇒ Vs f= 800 mL
Are
C M1=0,5M CM2=0,1 M CM f=? necunoscuta
Are
md1 NaCl ........................md2 NaCl...........⇒ md f NaCl= md1+md2
n1 moli NaCl...................n2 moli NaCl.............n f moli NaCl= n1+n2
CM =m/M.Vs= n moli/Vs (mol/L).
1L = 1000 mL
Din această reprezentare înțelegem, că trebuie să calculăm prima dată masa de NaCl (număr de moli) din soluțiile 1 și 2. Suma acestor mase dizolvate va exprima masa dizolvată de NaCl (numărul total de moli) în soluția finală. Volumul soluției finale este suma volumelor 1 și 2 de soluții. Cu datele mdf și Vsf, M NaCl (sau n moli final)vom calcula concentrația molară finală.
Calcule:
1) n1 moli de NaCl în 300 mL(0,3L) soluție de CM1=0,5 mol/L=? Înlocuim datele în expresia lui CM:
CM = n moli/Vs (mol/L)
0,5 moli/L= n 1moli/0,3L ; n1=0,5 moli.0,3=0,15 moli NaCl /sol CM=0,5M
2) n2 moli de NaCl în 500 mL(0,5L) soluție NaCL de CM2=0,1 mol/L (M). La fel procedăm:
0,1 mol/L=n 2 moli/0,5 L; n2=0,1 mol.0,5 =0,05 moli NaCL/sol. CM=0,1M
3) n total moli NaCl=?
n total= n1+n2=0,15+0,05=0,20 moli NaCl
4) CM f=? Se introduc datele: n f și Vs f în relația lu CM:
CM f= 0,20 moli/0,8L=0,25 M
Ajungeți la acest rezultat, dacă veți folosi în calcule: CM = m/M.Vs
fiindcă m/M =număr de moli.
R: 0,25M
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!