👤

Calculeaza masa precipitatului care se obtine la trecerea oxidului de sulf(IV) cu un volum de 560 ml (c.n.) prin solutie de hidroxid de bariu cu masa de 40 g si cu partea de masa de Ba(OH)2 de 12%.


Răspuns :

-se afla masa de SO2                        

560 ml=0,56  litri

0,56 litri : 22,4litri/moli=0,025 moli SO2

m=n.M

m=0,025 moli . 64g/moli=1,6 g SO2

-se afla  md  sol. de  Ba(OH)2

md=c. ms : 100

md=12 . 40 : 100=4,8 g Ba(OH)2

- se scrie ec. reactiei

      1,6 g        xg             yg

       SO2 + Ba(OH)2 = BaSO3 + H2O

        64g     171g          217g

-se afla care subst . se afla in exces  ; se presupune ca nu se cunoaste cantit. de  Ba(OH)2 [ x]

x=1,6 . 171 : 64=4,275 g Ba(OH)2

-deci Ba(OH)2 este in exces

4,8g - 4,275 g=0,525 g Ba(OH) 2 in exces

- se afla masa precipitatului  BaSO3 [y ]

y=1,6 . 217 : 64=5,425 g BaSO3

MSO2=32+32=64-----> 64g/moli

MBa(OH)2= 137 +2.16 +2=171--------> 171g/moli

M BaSO3=137+ 32 +48=217-------->217g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari