1 kg de mere costă 3,25 RON 1 kg de caise costă 4,50 RON și 1 kg de portocale costă 6,75 RON Află câți trebuie să plătim dacă cumpărăm 5 kg de mere 3 kg de caise și 8 kg de portocale
5kg mere = 3,25 ×5 = 16,25 Ron 3 kg caise = 4,50×3=13,5 Ron 8kg portocale= 8×6,75=54 Ron 5 kg mere +3 kg caise+8kg portocale=? 16,25+13,5+54= 83,75 Ron
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!