👤

prețul a 15 narcise este cu 24 de lei mai mare decât prețul a 9 narcise. Codrin dorește sa cumpere 3 buchete a câte 7 fire de narcise. De câți bani are nevoie? ​

Răspuns :

15-9=6 narcise

24 lei :6=4 lei (o narcisă)

7×4 lei=28 lei(un buchet)

28 lei ×3 =84lei

Raspuns:84 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari