HCl:
ms = 73 g , c% = 36,5%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md = msxc%/100 = 73x36,5/100 = 27,74 g HCl
scriem ec. reactiei chimice
subliniem subst. care ne intereseaza
jos scriem masemoleculare inmultite cu indicii stoechiometrici
sus scriem ce cunoastem si ce vrem sa calculam
comparam pentru substantele care ne intereseaza (NaOH si HCl) rapoartele care se obtin... si la care avem valoare mai mare inseamna ca aceea este in exces
restul de calcule se va face fata de sustanta introdusa in cantitate mai mica
=>
32 g 27,74 g n moli
NaOH + HCl => NaCl + H2O
40 36,5 1
32/40 = 0,8 moli NaOH
27,74/36,5 = 0,76 moli HCl
=> ca NaOH este in exces, astfel ca restul calculelor se vor face fata de HCl
=> m = 27,74x1/36,5 = 0,76 moli NaCl