Răspuns :
1. trebuie sa cunosti aceste notiuni :
Forta elastica = constanta resortului x alungirea F = kΔl
forta elastica = greutatea corpului suspendat F=G
greutatea = masa x acceleratia gravitationala G = mg
masa = densitate x volum m = ρ V
acceleratia gravitationala = 9,8 N/kg ≈ 10 N/kg
din prima parte a problemei putem determina constanta resortului
F = kΔl
k = F / Δl = mg / Δl = 2 kg x 10 N/kg / 0,04 m = 500 N/m
alungirea resortului Δl = F/k = greutatea celui de al doilea corp / k = mg / k = densitate x volum x g / k = ρVg / k = 600kg/m³ x 0,001 m³ x 10 N/kg / 500 N/m = 0,012 m = 12 cm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!