Răspuns :
Al2O3 + 3H2O=2Al( OH)3
Mg +2 HNO3=Mg(NO3 )2 + H2
2NaOH + H2SO4=Na2SO4 +2H2O
pentru a echilibra o ec. chimica:- se respecta legea conservarii atomilor
-se folosesc coeficientii [ cifrele mari scrise in fata moleculei ]
-pentru a afla nr. total de atomi dintr-o molecula se inmulteste coeficientul cu indicele
2 HNO3-----> 2.1=2 H
2.1=2N
2.3=6 O
Al2O3 + 3H2O=2Al(OH)3
-la reactie participa 2 atomi de Al si rezulta 1 atom Al, deci trebuie sa rezulte 2 molecule de hidroxid de Al ; se scrie coeficientul 2 in fata moleculei de hidroxid de Al
- la reactie participa 2 atomi de H si rezulta 6 atomi de H [ se inmulteste 2.3=6 ] ;se scrie coeficientul 3 in fata moleculei de H2O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!