👤

Calculati volumul gazului eliminat in rezultatul interactiunii solutiei hidroxidului de sodiu cu masa 200g si partea de masa a NaOH de 40% cu clorura de amoniu ajutatima va rog dau coroana!!si 30 puncte


Răspuns :

ms = 200 g, w% = 40%

w% = mdx100/ms

=> md = msxw%/100 = 200x40/100 = 80 g NaOH

80 g                                     V L

NaOH + NH4Cl => NaCl + NH3↑ + H2O

40                                      22,4

=> V = 80x22,4/40 = 44,8 L NH3

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari