Un rezistor cu R=20 ohmi este legat la o sursa cu tensiunea elaboratoare E=3V, caderea de tensiune pe rezistor U=2V.Sa se determine curentul dd scurt circuit al sursei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!