👤

ce energie cinetică consuma un corp cu masa de 0,025 t,daca el se misca pe distanța de 27km timp de 15 minute

Răspuns :

0,025 t = 25 kg

v = d/t = 27km/15m = 27000m/900s = 30m/s

  • Ec = m·v²/2 = 25kg·900m²/s²/2 = 11250 J = 11,25 kJ

Cred ca este calculat corect.

Vezi imaginea INDIANA79
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari