Răspuns :
Varianta de rezolvare
Este o problemă cu concentrația molară a soluțiilor.
Înțelegem din enunț că avem:
-o cantitate de glucoză (C₆H₁₂O₆) necunoscută, exprimată în număr de moli și dizolvată în apă, pentru a da 84 L soluție de concentrație molară 2,5 M
-volumul soluției=Vs=84 L
-concentrația molară a soluției rezultate din dizolvarea numărului de moli de glucoză și care se găsesc în 84 L soluție=CM=2,5 M (adică 2,5 moli de glucoză în 1L soluție)
-trebuie să calculăm numărul de moli de glocoză din 84 L soluție, 2,5 M cu ajutorul relației matematice pentru CM.
Știm
-Definiție:concentrația molară a unei soluții este numărul de moli de substanță dizolvată în 1 L soluție.
-Notare: CM (mol/L) , M-vine de la moli, masă molară.
-Relația matematică de calcul este:
CM=nd/Vs (mol/L), unde:nd=număr de moli de substanță dizolvată:
Vs=volumul soluției în litri
nd=md(masa dizolvată, g)/M (masa molară a substanței dizolvate în g/mol)
Calcul:
O piedică în rezolvarea exercițiului este neînțelegerea datelor: Vsoluție=84L; CM=2,5 M-ne spune că 2,5 moli de glucoză sunt în 1 L soluție, nu în 84 L soluție; în 84 L soluție sunt nd moli de glucoză.
Metoda 1 pentru calcularea numărului de moli nd, din 84 L:
CM =nd/Vs, nd=CM. Vs
nd=2,5 mol/L. 84L=210 moli glucoză dizolvați
Metoda 2 pentru calcularea lui nd
dacă 1L soluție glucoză.......are............2,5 moli de glucoză dizolvați
atunci 84 L soluție glucoză........au.......nd
nd=84 L.2,5 moli/1L=210 moli
R: 210 moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!