👤

trebuie sa alergi 1 km in 4 minute si 30 de secunde. care este viteza constanta de alergare?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

O sa rezolv aceasta problema in SI(sistemul international).

1km=1000m

4minute si 30 secunde=270 secunde

270 secunde......................1000 m

1 secunda............................x m

x=1*1000/270 m/s

x=3,(703) m/s(viteza constanta)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari