Răspuns :
3 săpunuri......4 paste de dinți......48 lei
8 săpunuri......4 paste de dinți......68 lei
5 săpunuri......----------------------.......20 lei
1 săpun.....20 : 5 = 4 lei
3 × 4 = 12 lei......4 paste de dinți......48 lei
4 paste de dinți.....48 - 12 = 36 lei
1 pastă de dinți.....36 : 4 = 9 lei
2 săpunuri + 2 paste de dinți =
2 × 4 + 2 × 9 =
8 + 18 = 26 lei
8 săpunuri......4 paste de dinți......68 lei
5 săpunuri......----------------------.......20 lei
1 săpun.....20 : 5 = 4 lei
3 × 4 = 12 lei......4 paste de dinți......48 lei
4 paste de dinți.....48 - 12 = 36 lei
1 pastă de dinți.....36 : 4 = 9 lei
2 săpunuri + 2 paste de dinți =
2 × 4 + 2 × 9 =
8 + 18 = 26 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 sapunuri ....... 4 paste de dinti ....... 48 lei
8 sapunuri ....... 4 paste de dinti ....... 68 lei
_________________________________ scad relatiile
( 8 - 3 ) sapunuri .../ ........................( 68 - 48 ) = 20 lei
20 lei : 5 = 4 lei costa un sapun
____________________________________________
8 sapunuri ....... 4 paste de dinti ....... 68 lei l : 4 ( impart relatia la 4)
2 sapunuri ....... o pasta de dinti ........ 17 lei
17 lei - 2 × 4 lei = 17 lei - 8 lei = 9 lei costa o pasta de dinti
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!