Răspuns :
a.
SO2
r.m.=AS : 2AO=32 : 2.16
=32 : 32
=1:1
-se aduna : 1 + 1 = 2
2g SO2--------1gS-----------1g O
100 g ------------x --------------y
x=100 : 2=50% S
y=100: 2=50% O
b.
H3PO4
r.m.=3AH : 1P : 4AO
=3 : 31 : 4.16
=3: 31 : 64
--se aduna : 3+31+64=98
98g H3PO4------3gH-------31gP-------64gO
100g---------------------x---------y-------------z
x=100 .3 : 98= 3,06% H
y=100.31 : 98=31,63 % P
z=100.64 : 98=65,31 % O
c.
Mg(OH)2
r.m.=AMg : 2AO : 2AH
=24: 2.16 : 2
=24: 32 : 2 se simplif. cu2
=12 : 16 : 1
12+16 +1=29
29g Mg(OH)2--------12gMg -----------16 g O---------1gH
100----------------------------X-----------------y----------------z
x=100.12 : 29=
y=100.16 : 29=
z=100.1 : 29=
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!