👤

Un obiect costa 480 de lei. Cat va costa obiectul după doua luni , dacă după o luna se ieftinește cu 25% și după încă o luna se scumpește cu 25% ?

Răspuns :

după prima luna:

480-(25×480)/100= 480-(12000/100)= 480-120= 360 lei

după a doua luna:

360+(25×360)/100= 360+(9000/100)= 360+90= 450 lei

480 de lei

-25%×480

+25%×480

480-25%×480+25%×(480-25%×480)=

=480-25/100×480+25/100×(480-25/100×480)

=480-120+1/4×(480-120)

=360+1/4×360

=360+90

=450 de lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari