👤

În trei cutii se află 37 de kg de mere de aceeași calitate merele din prima cutie valorează 72 RON cele din a doua cutie valorează 60 RON iar cele din a treia cutie valorează 90 RON Ce cantitate de mere se află în fiecare cutie​

Răspuns :

Răspuns:

12 kg 10 kg 15kg

Explicație pas cu pas:

Sunt 37 de kg in total deci aduni preturile 72+60+90 = 222 imparti 222: 37 => ca 1 kg de mere costa 6 lei deci in prima cutie ai 12 kg de mere in a 2 a cutie ai 10 kg de mere iar in a 3 a cutie ai restul de 15 kg de mere

Răspuns:

Raspuns  -  12 kg  ,  10 kg  ,  15 kg

Explicație pas cu pas:

Cat valoreaza cele 3 cutii

72+60+90=222 RON

Cat costa 1 kg de mere

222÷37=6 RON

Cate kg demere sunt in prima cutie

72÷6=12 kg

Cate kg de mere sunt in cutiaa doua

60÷6=10 kg

Cate kg de mere sunta in cutia atreia

90÷6=15 kg

Verificare  12+10+15=37 kg mere

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari