Răspuns :
CaO+H₂O→Ca(OH)₂
56 g CaO............74 g Ca(OH)₂
112 g CaO............x g Ca(OH)₂
x=112*74/56=148 g g Ca(OH)₂
112kg xkg
CaO + H2O = Ca(OH)2
56kg 74 kg
x=112. 74 : 56=148 kg Ca(OH)2 ( md pentru sol. de Ca(OH)2 )
- se afla ms sol. de Ca(OH)2
ms=md.100 : ms
ms=148 . 100 : 2=7400 kg. sol. var stins
MCaO=40+16=56------> 56k g/kmoli
MCa(OH)2=40 + 2.16 +2=74------> 74 kg/kmoli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!