👤

in ce cantitate de apa trebuie dizolvate 40 grame de clorura de sodiu pt a obtine o solutie de concentratie 25%????
va rooog repede!!


Răspuns :

md=40g NaCl

c=25%

mapa

-se scrie formula concentratiei

c= md .100 : ms

-se afla  ms

ms=md .100 : c

ms=40. 100 : 25=160 g sol. NaCl

- se afla mapa

ms=md  + mapa

mapa=ms - md

mapa=160g - 40 g=120 g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari