👤

AJUTOR, VĂ ROG! DAU 25 DE PUNCTEȘI COROANĂ!
1. Determinati cantitatea de substanta dizolvată necesară pentru a obține:
a) 200 mL soluție de hidroxide de potasiu de concentrație 0,5 moli/L;
b) 80 g acid azotic de concentrație molară 4,36mkl/L si densitatea 1,145 g/cm^3;
c) 400 ml acid clorhidric de concentrație procentuală masică 30% si 1, 152 g/cm^3.

2. Calculati cantitatea de acid clorhidric (in moli si grame) conținută în 200 mL suc gastric de concentrație 0,02 mol/L.

3. Calculati volumul de soluție de acid azotic de concentrație procentuală masică 20% si densitatea 1,119 g/cm^3, necesar pentru a prepară 500 mL soluție de concentrație molară 0,1 mol/L.​


Răspuns :

1. a) Cm=nd/Vs    ⇒           nd=Cm*Vs=0.5*0.2=0.1 moli KOH

M=39+ 16+ 1=56 g/ mol

md=56*0.1=5.6 g KOH

  b) ρ=ms/ Vs   ⇒  Vs=ms/ ρ=80*1.145=91.6 cm³ sol. acid azotic=0.0916 L

nd=Cm*Vs=4.36*0.0916= 0.399≈0.4 moli HNO₃

M=1+14+3*16=63 g/ mol

md=63*0.4=25.2 g HNO₃

  c)  ms=ρ*Vs=1.152*400=460.8 g sol. HCl

cp=md*100/ms

md=cp*ms/100=30*460.8/100=138.24 g HCl

2. Cm=nd/Vs

nd=Cm*Vs= 0.02*0.2=0.004 moli HCl

M= 1+35.5=36.5 g/mol

md =0.004*36.5=0.146 g HCl

3. Cm=nd/Vs  ⇒ nd=Cm*Vs=0.1*0.5=0.05 moli HNO₃

md=nd*M=0.05*63=3.15 g HNO₃

ms=md*100/cp=3.15*100/20=15.75 s sol. HNO₃

Vs=ms/ρ=15.75/1.119=14.075 ml  sol. HNO₃

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari