👤

între o cutie sunt 42 de bile 18 bile roșii și 15 bile negre iar restul sunt bile galbene:a)Calculati valoarea raportului dintre numarul bilelor negre si numarul total de bile.b)Cat la suta din numarul bilelor rosii reprezinta numarul bilelor galbene?​

Răspuns :

Răspuns:

42-(18+15)=42-33=9  galbene;      negre/total=15/42=5/14 ;   b)9/18 reprezinta 50%

Explicație pas cu pas:

Salut,

a)42-(18+15)=42-33=9

15/42=5/14

b)58%

[tex]by \\ 7646[/tex]