Răspuns :
-se afla cantit. de CuO
31g xg
CuCO3 = CuO + CO2
124g 80g
x=31.80 : 124=20 g CuO
-se scrie ec . reactiei dintre CuO si HCl si se afla y
20g yg
CuO +2 HCl = CuCl2 + H2O
80g 2.36,5g
y=20 . 2 . 36,5 : 80=18,25 g HCl ( md pentru sol. de HCl )
-se afla ms sol. de HCl
ms=md.100 : c
ms=18,25 .100 : 20 = 91,25 g sol. HCl
MCuCO3=64 +12+3.16=124-----> 124g/moli
MHCl=1+ 35,5=36,5 -----> 36,5g/moli
CO2+ Ca(OH )2 = CaCO3 + H2O
[ este a doua ec. a problemei ]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!