Răspuns :
CH4
M=12+4=16------> 16g/moli
1mol CH4------------6,023.10²³ molecule CH4
Xmoli----------------24,088.10²³ molecule CH4
x=24,088 .10²³ : 6,023.10²³ =3,99 moli CH4
m= n.m
m=3,99 moli . 16g/moli=63, 9 g CH4
SAU
1mol CH4--------16g----------6,023.10²³ molecule CH4
xg------------24,088 .10²³
x=16. 24,088.10²³ : 6,023 .10²³=63,9 g CH4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!