Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
postav = stofă groasă de lână, folosită pentru uniforme militare, pături
- Metoda comparației
4 m de stofă .......... 3 m de postav .......... 1 250 lei
2 m de stofă .......... 6 m de postav .......... 1 300 lei l × 2
________________________________________egalez stofa
4 m de stofă ..........12 m de postav ......... 2 600 lei
4 m de stofă .......... 3 m de postav .......... 1 250 lei
_______________________________________scad relațiile
/ 9 m de postav costă 1 350 lei
- Cât costă un metru de postav?
1 350 lei : 9 = 150 lei costă un metru de postav
__________________________________________
4 m de stofă .......... 3 m de postav .......... 1 250 lei
1 250 lei - 3 × 150 lei = 1 250 lei - 450 lei = 800 lei costă 4 m de stofă
- Câți lei costă un metru de stofă?
800 lei : 4 = 200 lei costă un metru de stofă
Verific:
4 ×200 lei + 3×150 lei = 800 lei + 450 lei = 1250 lei costă 4 m de stofă și 3 m de postav
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!