Răspuns :
5 kg castraveți.....9 kg vinete....83 lei
8 kg castraveți.....9 kg vinete....95 lei
3 kg castraveți.....----------------.....12 lei
1 kg castraveți....12 : 3 = 4 lei
5 × 4 = 20 lei....9 kg vinete.....83 lei
9 kg vinete....83 - 20 = 63 lei
1 kg vinete...63 : 9 = 7 lei
8 kg castraveți.....9 kg vinete....95 lei
3 kg castraveți.....----------------.....12 lei
1 kg castraveți....12 : 3 = 4 lei
5 × 4 = 20 lei....9 kg vinete.....83 lei
9 kg vinete....83 - 20 = 63 lei
1 kg vinete...63 : 9 = 7 lei
Răspuns: 4 lei un kg de castraveti si 7 lei un kg de vinete
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
5 kg de castraveti .......... 9 kg de vinete ........ 83 lei
8 kg de castraveti .......... 9 kg de vinete ........ 95 lei
____________________________________ scad relatiile
3 kg de castraveti ............................................. 12 lei
12 lei : 3 = 4 lei costa un kg de castraveti
__________________________________
5 kg de castraveti .......... 9 kg de vinete ........ 83 lei
83 lei - 5 x 4 lei = 83 lei - 20 lei = 63 lei costa 9 kg de vinete
63 lei : 9 = 7 lei costa un kg de vinete
_______________________________
Verific: 8 x 4 lei + 9 x 7 lei = 32 lei + 63 lei = 95 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!