👤

Un produs are pretul de 300 lei. Aflati pretul acestuia dupa o scumpire de 10% si o ieftinire de 15%

Răspuns :

Răspuns:

1)   300*110/100 =330 lei

2)   330*85/100 =280.5 lei

Explicație pas cu pas:

+10%-15%=-5% (prețul se ieftinește cu 5% doar atât)

5% din 300= 5/100 × 300=15

300-15=285 (noul preț după ieftinire)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari