👤

cât oxid de calciu se obține prin descompunerea termică a 300 kg calcar....... Ajutați-mă va rog tr sa merg la școală...va dau puncte va rog:)) ​

Răspuns :

 300kg       xkg

    CaCO3 =CaO + CO2

   100kg       56kg

x=300. 56 : 100=168 kg CaO   [168: 56=3 kmoli ]

MCaO=40+16=56------>56kg/kmoli

MCaCO3=40+12+3.16=100-----> 100kg/kmoli