Răspuns :
cred ca este vorba de hidroxidul de calciu Ca(OH)2
M,=(40gCa+2x16,gO +2x1,gH)/MOL= 74g/mol\
1mol hidroxid...........74g
x................................740g
x=n=10mol Ca(OH)2
1mol Ca(OH)2........1molatomiCa.........2molatomiO.......2molatomiH
10mol...............x= 10molatomi Ca..y= 20molatmiO...Z= 20mol atomiH,
1mol atomi...........6,023X10²³atomi
10mol at Ca..................x= 6,023x10²⁴ at.Ca
1mol at O sau H............6,023X10²³atomi
20mol O sau H..................x= calculeaza !!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!