👤

Un restaurant cumpara 70 de fete de masa si 50 de prosoape,care costa 1500 lei. Dupa o saptamana mai cumpara 78 de fete de masa si 50 de prosoape de acelasi fel,care costa 1620 lei. Cat costa o fata de masa? Cat costa un prosop? prin metoda comparatiei


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

70 f.....................50p....................1500 lei

78f........................50p....................1620 lei

8f= 120  

o fata = 120 :8 =15 lei

70 fete = 15x70 = 1050

  50 prosoape = 1500-1050 =450

   1 prosop= 450: 50= 9 lei

70 fete......50 Prosoape........ 1500 lei

78 fete......50 Prosoape........ 1620 lei

8 fete = 120 lei

O fata de masa costa 15 lei

70*15=1050 lei

1500-1050=450 lei

450:50=9 lei un prosop