👤

2,3 va rog mult,dau coroana si puncte metoda comparației

23 Va Rog Multdau Coroana Si Puncte Metoda Comparației class=

Răspuns :

2.

4 prăjituri.....6 sucuri..... 42 lei

4 prăjituri.....8 sucuri .....52 lei

_______________________

? lei costă o prăjitură

? lei costă un suc

52-42=10

8-6=2

2 sucuri = 10 lei

1 suc = 10 lei : 2

1 suc = 5 lei

( Acum avem sucurile din cea mai simplă informație )

6×5 lei = 30 lei

42 lei - 30 lei = 12 lei

4 prăjituri = 12 lei

1 prăjitură = 12 lei : 4

1 prăjitură = 3 lei

Ex. 3 e în imagine.....

Vezi imaginea BLUEEYES3
Vezi imaginea BLUEEYES3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari