Răspuns :
67,2 L N2 => 37,2/22,4 = 1,66 moli N2
200 g H2 => 200/2 = 100 moli H2
0,02 kmoli Cl2 = 20 moli Cl2
--------------------------------------------------
total moli amestec = 1,66+100+20 = 121,66 moli gaze
fractiile molare sunt
xi(N2) = 1,66/121,66 = 0,014
xi(H2) = 100/121,66 = 0,82
xi(Cl2) = 20/121,66 = 0,164
densitatea absoluta a amestecului:
miu.mediu = miu(N2)×xi(N2) + miu(H2)×xi(H2)+miu(Cl2)×xi(Cl2)
= 14 g/mol
=> (ro) p(absolut) = miu.mediu/Vm , Vm = volum molar de 22,4 L in c.n.
= 14/22,4 = 0,625
densitatea relativa a amestecului fata de aer (M aer=28,9)
d(aer) = miu.mediu/miu(aer)
= 14/28,9 = 0,484
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!