👤

Va roggg multtt!!!! +24 p
Ce cantitate de fer topit se poate obtine din 720 g Fe2O3 si cata pulbere de aluminiu este necesara reactiei ?


Răspuns :

      yg      720g                       xg

      2Al + Fe2O3 = Al2O3 + 2Fe

   2 .27g    160g                     2.56g

x=720 . 2 .56 : 160=504 g Fe

y=720 . 2 : 27 : 160=243 g Al

MFe2O3=2.56+ 3.16= 160----> 160g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari