Răspuns :
Propun să apicăm numărul lui Avogadro (N A):
1mol de substanță....conține un număr de 6,023.10²³ particule (atomi, molecule, ioni...) NA
1 mol de substanță= Masa molară M exprimată în g/mol
Știm și volumul molar!
1mol de gaz...........în condiții normale de temperatură, presiune...ocupă 22,4L
1Koml de gaz............în condiții normale de temperatură, presiune...ocupă 22,4 m³
Deci, pentru cazul de față, aplicăm regula de trei simplă cu numărul lui Avogadro:
dacă 1 mol de SO₂......are NA = 6,023.10²³ molecule de SO₂
atunci 4 mol de SO₂.......au............X molecule de SO₂
X= 4 mol.6,023.10²³ molecule/ 1mol=24,092.10²³ molecule
Sper, că ați înțeles ce am scris!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!