👤

La un aprozar s.au vandut 325 lazi a cate 43 kg rosii si 247 lazi a cate 25 kg ardei.Daca un kg de rosii costa 4 lei iar un kg de ardei costa 3 lei,aflati ce suma s.a incasat pe.marfa vanduta.Urgent.​

Răspuns :

325×43=13.975 kg (rosii )

247×25=6175 kg ( ardei )

13975×4=55.900 lei ( s-au incasat pe rosii )

6175×3=18.525 lei ( s-au incasat pe ardei )

Poza conține rezolvarea.
Vezi imaginea NICOMELA
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari