👤

Mă ajutați vă rog frumos!
Ce greutate are un cub de lemn cu latura de 1dm și pe=600kg/m3 g=10N/kg pe=m/V => m=p•v


Răspuns :

V=l^3=1^3=1dm cub=0,001m cubi.

m=p×v=>m=0,001×600=0,6kg

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari