Răspuns: 11 lei
Explicație pas cu pas:
Metoda grafica
l-----l → pret creion
l-----l-----l-----l → pret caiet
_____________________
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l → total: 2 caiete si 3 creioane
[__________ 9 lei _____________] → suma celor 9 parti egale
9 lei : 9 = 1 leu → costa un creion
3 × 1 leu = 3 lei → costa un caiet
_________________________
3 × 3 lei + 2 × 1 leu = 9 lei + 2 lei = 11 lei → costa 3 caiete si 2 creioane