Răspuns :
1.
6moli SO3
n=m:M------->n=nr. de moli ; m=masa subst. ; M=masa molara
m=n.M M= 32 +3.16=80---->80g/moli
m=6moli . 80 g/moli=480 g SO3
1mol SO3 --------------4 . 6,023.10²³ atomi
6moli-------------------------x
x=6 . 4 . 6,023 .10²³ =24 . 6,023.10²³ atomi=
2.
-se afla cantit. de sulf pura
p=puritatea --------> p= mp.100 :mt
mp=p.mt :100 p=90% [ 100-10=90 ]
mp=9 0 . 60 : 100= 54 g S
54g x g
S + O2= SO2
32 g 32g
x= 54 . 32 :32=54 g Oxigen
-se afla nr. de moli de oxigen
n=m: M
n=54g : 32g/moli=1,68 moli oxigen
VO2=1,68 moli. 22,4 litri/moli=37,632 litri
3.
Li2O oxid de litiu
BeO oxid de beriliu
B2O3 oxid de bor
CO monoxid de carbon
CO2 dioxid de carbon
N2O3 trioxid de azot
N2O5 pentoxid de azot
F2O monoxid de fluor
-fluorul nu form. oxid la valenta 7 deoarece stratul L nu are orbitali d
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!