Răspuns:
Explicație pas cu pas: Este problema de clasa a IV-a care se rezolva prin metoda comparatiei :
3 mingi ..........4 masinute .................146 ron
3 mingi .......... 7 masinute................224 ron
__________________________________________
apoi se trage linie si se scad , se obtine :
/........................3 masinute ................78 ron
deci 1 masinuta costa 78 : 3 = 26 ron
ne intoarcem la primul rand , de unde am plecat
3 mingi ..........4 masinute .................146 ron si inlocuim masinutele
4 masinute = 26 x 4 = 104 ron , vom avea in primul rand :
3 mingi ................104 ron .......................146ron
deci 3 mingi = 146 -104 = 42 ron
3 mingi = 42 ron , deci
1 minge = 42: 3 = 14 ron
1 minge = 14 ron