pai,facand desenul o sa observi ca greutatea corpului 2 trage greutatea corupului 1,tensiunile din fir sunt egale,deci poti sa afli tensiunea din fir din orice ecuatie vrei folosind fie m1,fie m2 . Eu o sa folosesc pe m1
m1*a = T - G1 (deoarece am zis, G2 trage G1,daca fac ecuatia pentru m2 o sa ai m2*a = G2 - T)
=> T = 15 N ( G1 = m1g =10 N,m1*a = 5 )
R = 2T = 30,aceasta este rezultanta
PS: Desenul l-am facut in paint,nu este ceva genial,sper sa intelegi