Răspuns :
112 g : 2=56 g
56g xg
3 Fe +2 O2 =Fe3 O4
3.56g 232g
x=56 . 232 : 3 . 56= 77,33 g Fe3O4
56g yg zg
Fe + Pb(NO3)2 =Fe(NO3)2 + Pb
56g 180g 207g
y=56.180 : 56=180g Fe(NO3)2
z=56.207 : 56=207 g Pb
2. se afla cantit. pura de Fe ; are puritatea 80% [ 100-20 =80]
p=mp.100:mt [formula puritatii ]
mp=p.mt :100
mp=80. 7 : 100=5,6 g Fe pur
xg 5,6 g yg
CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu
160g 56g 64g
x=160. 5,6 : 56= 16 g CuSO4 [ md sol. de CuSO4 ]
se afla ms sol. de CuSO4
ms=md.100:c
ms=16. 100 : 20=80 g sol. CuSO4
se afla y cantit. de Cu
y=5,6. 64 :56=6,4 g Cu
M Fe3O4=3.56+4.16=232------->232g/moli
MCuSO4=64 +32 + 4.16=160------>160g/moli
M Fe(NO3)2=56+2.14 +6.16=180----->180g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!