👤

Sa se afle volumul unui corp a carui densitate este 7,8 g/cm³ si masa 5Kg

Răspuns :

Densitatea este masa supra volum

Aceasta formula trebuie să o stii deoarece vei avea nevoie mare de ea!

Mai intai transformam 5kg in grame care este 5000g

Deci 7,8 =5000:V

V=7,8 ori 5000

V=39000g/cm^3

Voi nota denitatea cu q

q=7,8 g/cm^3=7800 kg/m^3

q=m/V=>V=m/q=5/7800=0,00064 m^3=0,64 l

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari