👤

ce masa si ce cantitate de substanta de hidroxid de natriu va intra in reactie cu 980g de acid sulfuric 2NaOH+H2SO4=Na2SO4+2H2O asta e reactia.Daca e corect dau coroana si 20 puncte☆☆☆☆​

Răspuns :

    xg            980g

 2 NaOH + H2SO4= Na2SO4 +2 H2O

  2.40g        98g

x=2.40 .980 :98=800g NaOH

n=m : M   [  n=nr. moli ; m=masa subst.  ; M=masa molara ]

n=800g : 40g/moli=20moli NaOH

( am calculat si molii , poate ai nevoie  )

MNaOH=23+16+1=40----->40g/moli

MH2SO4=2+32+4.16=98----->98g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari