👤

Un corp tras uniform pe orizontală cu o forță egală cu 20 N timp de 20 de secunde care efectuează L= 80J .Aflați delta d v si P


Răspuns :

P=L/t=80/20=4 W

P=F*v=>v=P/F=4/20=0,2 m/s