👤

Un autoturism cu masa de 1 tona își modifică viteza de la 36 kilometri pe ora pana la 54 km pe ora. Care este lucrul mecanic efectuat de forța motorului?

Răspuns :

vo=36 km/h=10 m/s

v=54 km/h=15 m/s

m=1 t=1000 kg

ΔEc=L<=>m*v²/2-m*vo²/2=L=>L=1000*15²/2-1000*10²/2=500*225-500*100=112500-50000=62500 J