Răspuns :
-se afla cantit. de CuO pura ; se foloseste formula puritatii: p=mp.100:mt
mp= mt.p :100 p=80% [ 100-20=80 ]
mp=10.80:100=8g CuO
-se afla md sol. de H2SO4
md=c.ms : 100
md=10.20:100=2g H2SO4
xg 2g y
CuO + H2SO4=CuSO4 + H2O
80g 98g 160g
x=2. 80 : 98=1,63 g Cu
Deci, CuO este in exces------> 8g - 1,63=6,37 g in exces
se afla cantit . de sare formata
y=2.160 : 98=3,26 g CuSO4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!