👤

Stie cineva problema 8?
Va rog frumos dau coronita​


Stie Cineva Problema 8Va Rog Frumos Dau Coronita class=

Răspuns :

se afla cantit. de MgCO3 pura ; se foloseste formula puritatii

p=mp.100:mt

mp=p.mt  : 100

mp=80.630:100=504 g MgCO3 pur

Se scrie prima ec. si se calculeaza cantit. de MgO(x ) si CO2(y )

     504g           xg        yg

       MgCO3 = MgO + CO2

      84g             40 g     44g

x=504 . 40 : 84=240 g MgO

y= 504 .44 : 84=264 g CO2

Se scrie a doua ec .

Se afla cantit. de HCl ( z ) care constitue  md sol. de HCl  

   240g       zg

     MgO + 2HCl =MgCl2 +H2O

    40g        2.36,5 g

z=240. 73 : 40=438 g HCl  [  md ]

Se afla concentratia sol. de HCl

c=md .100 : ms

c=438 . 100 : 1200=36,5 %

Se scrie a treia ec. si se calculeaza  cantit. de Ca(OH)2

   264g      wg

     CO2 + Ca(OH)2 =CaCO3 +H2O

     44g        74g

w=264. 74 : 44=444 g Ca(OH)2  [md  ]

ms=md. 100: c

ms=444 .100 : 1= 44400 g sol. Ca(OH)2

MMgCO3=24+12+3.16=84------> 84g/moli

MMgO=24+16=40-------> 40g/moli

MCO2=12 +2.16=44-----> 44g/moli

MCa(OH)2=40+2.16 +2=74-------> 74g/moli

MHCl=1+35,5=36,5------> 36,5g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari