Răspuns :
Rezolvare
Aplicăm legea volumului molar:
1mol de gaz aflat în condiții normale de temperatură și presiune(c.n) ocupă 22,4L
1Kmol de gaz în condiții normale de temperatură și presiune ocupă 22,4 m3
a) Heliu în condiții normale de temperatură și presiune este un gaz monoatomic, care se scrie cu simbolul He.
dacă 1 mol atomi He..............ocupă 22,4 L (c.n)
atunci 5 mol atom de He.......ocupă X L (c.n)
X=5mol.22,4L/1mol=112L
b) Azotul este un gaz diatomic, N2.
Masa moleculară=2.A N= 2.14=28
1 Kmol=M (exprimată în Kg)
dacă 1 Kmol de N2=28Kg......ocupă în c.n. ..22,4 m3
atunci 30 Kmol..........................ocupă în c.n....X
X=30 Kmol.22,4 m3/1 Kmol=672 m3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!