👤

Reactia aluminiului cu oxidul de fier(III) este utilizata in practică pentru sudarea sinelor de cale ferată. Calculati masa de fier obținută in urma reactiei a 600 kg de oxid de fier(III) puritare 80%. Cati moli de oxid de aluminiu s-au obtinut?

Răspuns :

se afla cantit. de Fe2O3 PURA

p=mp.100:mt

mp=p.mt : 100

mp=80 . 600 : 100=480 kg Fe2O3                

         480kg      ykg       xkg    

2Al + Fe2O3 = Al2O3 +2Fe

        160kg       102kg   2.56kg

x=480. 2.56 :160=336 kg Fe

Y=480 . 102 : 160=306 kg Al

n=nr.moli    ;   masa subst.  ;   M=masa molara

n=m:M

n= 306 kg : 102kg/kmoli=3kmoli Al

MFe2o3 =2.56 +3.16=160------> 160kg/kmoli

MAl2O3=2.27 +3.16=102 -------->102kg/kmoli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari