Răspuns :
Datele problemei
_____________
față de masă-->300 lei
cuvertura-->de 2 ori mai scumpă (×2)
cearşaful-->de 3 ori mai ieftin decât cuvertura (÷3)
___________________________________
? lei cearşaful
Rezolvarea problemei
_________________
1) Câți lei costă cuvertura?
300 lei×2=600 lei
2) Câți lei costă cearşaful?
600 lei÷3=200 lei
Răspuns: 200 lei costă cearşaful
_____________
față de masă-->300 lei
cuvertura-->de 2 ori mai scumpă (×2)
cearşaful-->de 3 ori mai ieftin decât cuvertura (÷3)
___________________________________
? lei cearşaful
Rezolvarea problemei
_________________
1) Câți lei costă cuvertura?
300 lei×2=600 lei
2) Câți lei costă cearşaful?
600 lei÷3=200 lei
Răspuns: 200 lei costă cearşaful
Răspuns:
Explicație pas cu pas:M=300
C=2*M
E=C/3
C=2*300=600
E=600/3=200
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!