👤

O fata de masa costa 300 lei.O cuvertura este de 2 ori mai scumpa decat fata de masa,iar un cearsaf este de 3 ori mai ieftin decit cuvertura.Cit costa cearsaful?

Răspuns :

Datele problemei
_____________
față de masă-->300 lei
cuvertura-->de 2 ori mai scumpă (×2)
cearşaful-->de 3 ori mai ieftin decât cuvertura (÷3)
___________________________________
? lei cearşaful

Rezolvarea problemei
_________________
1) Câți lei costă cuvertura?
300 lei×2=600 lei
2) Câți lei costă cearşaful?
600 lei÷3=200 lei

Răspuns: 200 lei costă cearşaful

Răspuns:

Explicație pas cu pas:M=300

                                    C=2*M

                                    E=C/3

 

C=2*300=600

E=600/3=200

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari