👤

248 g CuCO3 se descompun termic,calculati cantitatile produsilor de reactie rezultati.
Va implor ajutati-ma ☺​


Răspuns :

Ecuația reacției de descompunere:

2 moli                       x                 y

CuCO₃      ----->      CuO     +     CO₂

1 mol                      1 mol          1 mol

Rezolvare:

[tex]m_{CuCO_3}=248\ g\\M_{CuCO_3}=65+12+3\cdot16=125\ g/mol\\n=\frac{m}{M}=\frac{248}{125}=1.984\ moli\ (\approx2\ moli)\\\\n_{CuO}=x=1.984\ moli\\M_{CuO}=65+16=81\ g/mol\\n=\frac{m}{M}\implies m=n\cdot M=1.984\cdot81=160.7\ g\ CuO\\\\n_{CO_2}=y=1.984\ moli\\M_{CO_2}=12+2\cdot\ 16=12+32=44\ g/mol\\n=\frac{m}{M}\implies m=n\cdot M=1.984\cdot 44=87.3\ g\ CO_2\\\\m_{CuO}+m_{CO_2}=160.7+87.3=248\ g\ (m_{CuCO_3})[/tex]

CuCO₃=CuO+CO₂

MCuCO3=64+12+3*16=124u.a.m

MCuO=64+16=76 u.a.m

MCO₂=12+2*16=44 u.a.m

124 gCuCO3.......76gCuO......44gCO2

248 g.................................x                y

x=152 g CuO    y=88g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari